Cryptocurrency Glossary

All | Latest | # A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z | Submit a name
There are currently 35 names in this directory
%51 Saldırısı (Attack %51)
Kripto para madenciliği yapılırken ağdaki kişi veya kişilerin üretim gücünün yarısından fazlasını eline geçirmesi anlamına gelir. Bu gücü eline geçiren kişiler ağdaki bir takım işlemlere izinsiz olarak müdahale edebilirler.

Adress
Kripto para ağlarında ödeme alabilmek ve yapabilmek için kullanılan şifreli bir karakter bütünüdür. Banka hesaplarına ait olan IBAN numarası ile aynı işlevi görür.

Altcoin
Bitcoin'in haricindeki bütün kripto paralara verilen genel isimdir. "Alternative Coin"'in kısatlması olarak kullanılmıştır.

Arbitraj
Sadece kripto para piyasalarında değil alıp satılan tüm emtialarda olabilen, farklı borsalarda oluşan anlık fiyat farkını ifade eden alım satım işlemine denir.

ASIC Miner
Herhangi bir kripto para biriminin kazımı için özel üretilmiş yüksek performanslı ve düşük maliyetli olan cihazlardır.

Ayı Piyasası
Piyasanın düşüş yönünde olduğunu ve ilerleyen günlerde de düşüş yönünde olabileceğini ifade eden terimdir.

Bitcoin
İlk ortaya çıkarılan kripto para birimidir. Kısaltması BTC sembolü ise ฿' dir.

Bitpay
Bitcoin ya da kripto para kullanarak ödeme imkanı sanan bir şirkettir.

Blockchain
Bitcoin'in ve çoğu kripto para biriminin altında yatan teknolojidir. Ayrıntılı bilgi: https://www.bitcoinsistemi.com/blockchain-nedir-nasil-calisir-ne-ise-yarar/

Blok Ödülü (Block Reward)
Ağdaki bir madenci elindeki işlemi başarılı bir şekilde gerçekleştirdiği zaman sistem ona ödül olarak Bitcoin verir. İşlem sonucunda verilen bu ödüllere blok ödülü nedir.

Boğa piyasası (bullish market)
Piyasanın yükseliş yönünde olduğunu ve ilerleyen günlerde de yükseliş yönünde olabileceğini ifade eden terimdir.

BTC
Bitcoin'in kısaltmasıdır. Türk Lirası'sının kısaltmasının TL olması gibi.

Çatallanma (Fork)
Bir kripto para üzerinde yapılacak güncelleme tüm ağdaki insanlar tarafından benimsenmeyebilir. Böylelikle sistemi düzenlemeye göre yapanlar ile yapmayanlar arasında iki farklı blok zincir meydana gelir ve sonucunda iki farklı kripto para oluşur. Örneğin Bitcoin'in forkundan sonra Bitcoin Cash ve Bitcoin Gold üretilmiştir.

Cryptocurrency
"Kripto para"nın İngilizce dilindeki karşılığıdır.

Dead Corss (Ölüm Kesişimi)
Death cross (ölüm kesişimi), kısa dönemli hareketli ortalamanın uzun dönemli hareketli ortalamayı aşağı yönlü kesmesiyle oluşan bir durumdur. Bu durum, piyasalarda düşüş trendinin başlayacağı sinyali olarak yorumlanabilir.

Difficulty
Kripto para üretimi sırasında bir blok üretimi için gereken sürenin sayısal değeridir. Blok problemini çözmek ne kadar zorsa bu işlem o kadar uzun sürer.

ERC20
Ethereum ağını kullanacak olan bütün kripto paraların uyması gereken kurallara ERC20 denir. Bu kuralları uygulayarak Ethereum ağı üzerinden üretilen altcoinler yine bu kuralı destekleyen cüzdanlarda depolanabilir.

FOMO
Türkçe'ye "fırsatı kaçırma korkusu" olarak çevirebileceğimiz FOMO (Fear of Missing Out), kripto paralar ile alakalı olarak da kullanılan bir terimdir. Yükselen bir ürüne, "fırsatı kaybedeceğim" korkusu ile alış yapma durumuna denir.

FUD (Fear Uncertainty Doubt)
Özellikle kripto para piyasaları ile sıkça duyulan bu terim insanları endişelerini körükleyerek panik satış yapmalarını sağlamaya denir. Türkçe'ye “Korku, Belirsizlik ve Şüphe" olarak çevrilir.

Genesis Block
Bir blok zincirinin oluşturulan ilk bloğuna bu isim verilir.

Golden Cross (Altın Kesişimi)
Golden Cross (Altın Kesişimi), kısa dönemli hareketli ortalamanın uzun dönemli hareketli ortalamayı yukarı yönlü kesmesiyle oluşan bir durumdur. Bu durum, piyasalarda yükseliş trendinin başlayacağı sinyali olarak yorumlanabilir.

Halving (Yarılanma)
Kripto paranın verdiği blok ödülleri belli aralıklarla azalır. Buna halving olayı denir. Halving olayı hakkında daha detaylı bilgi için bu linke bakabilirsiniz: https://www.bitcoinsistemi.com/bitcoin-halving-yarilanma-nedir-daha-once-fiyati-nasil-etkiledi-simdi-nasil-etkiler/

Hashrate
Genellikle Hash/Saniye olarak ifade edilen ve madencilik bilgisayarlarının donanım performansına denir. Hashrate bloklardaki bir sorunu veya matematiksel işlemi çözme hızıdır.

HODL
İngilizce "tut" kelimesinin karşılığı olarak çıkmıştır. Bu bir kripto paranın uzun süre elde tutulması ve beklenmesi anlamına gelir.

ICO (Coin Arzı)
Bir kripto paranın halka arz edilmesine ICO adı verilir.

İtibari Para
Günümüzde devletler tarafından basılan ve kullanılan resmi paralara verilen isimdir.

Kriptografi
Bir verinin şifrelenmesi ya da o şifrenin çözülmesi için kullanılan bir matematiksel ifade.

Mining (Madencilik)
Kripto para ağındaki tüm aktarım, transfer ve sistemin çalışması için gerekli olan her işlemi yapan bilgisayarlara maden, bu işlemleri yapan kişilere ise madenci denir.

Node (Düğüm)
Blockchin ağında bulunan her bir bilgisayara düğüm adı verilir. Yani her madenci bir düğümdür.

Proof of Steak (Varlık İspatı)
Bazı ağlarda kripto paraların denetlenmesi için bu yöntem kullanılır. Yöntem bilgisayar gücü ile değil, sahip olunan kripto para miktarına oranla yapılır.

Proof of Work (İş İspatı)
Bu yönteme dayalı metotta madenciler blok ortaya çıkarmak için matematiksel işlemleri bilgisayarlar aracılığı ile yaparlar. Bilinen ve bilgisayar ile yapılan madencilik budur.

Ralli
Ralli, piyasada fiyatların beklentinin üzerinde kesintisiz hareket etmesine verilen addır

Satoshi (SAT)
Bitcoin noktadan sonra 7 basamağa kadar gitmektedir. Böylesine küsüratlı bir para birimini ifade edebilmek için Satoshi birimi kullanılır. Örnek: 0.00000001 Bitcoin = 1 Satoshi'ye eşittir. Aynı şekilde 0.00000010 Bitcoin = 10 Satoshi'dir.

Wallet (Cüzdan)
Kripto paraların saklandığı dosyalara cüzdan adı verilmektedir.

Zincir Eşleştirme (Chain Linking)
İki farklı blok zincirinin birbirleri ile bağlanması durumudur. Veri alışverişinin mümkün olabilmesi için iki farklı blok zinciri birbirleri ile iletişim kurar.


Submit a name